Zalavár bemutatkozás

Zalavár a Kis-Balaton két tározója közötti parton helyezkedik el.

Ez a vidék a természetes élőhelyek, a vadon élő állat- és növényfajok védelmén keresztül őrzi a biológiai sokféleséget, vigyázza annak megóvását. S ez nem könnyű, mert számos előírás nehezíti a mindennapi életet, Zalavárnak például termékeny földjei kerültek néhány évtizede ismét víz alá. Viszont a sors adott is a községnek, hiszen a falu legújabb kori történelmi kutatásai Zalavárt az őt megillető helyre emelték.

Egyre szélesebb körben tudatosult, hogy ez a hely volt a honfoglalást követően a megye központja, több mint ezer évvel ezelőtt nagy dolgok történtek ezen a vidéken. A magyarok előtt erre szláv népek éltek, s a szláv fejedelem Zalavár elődjét, Mosaburgot tette meg országa központjává. Két apostoluk, Cirill és Metód itt teremtette meg az írásbeliséget, s térítette keresztény hitre a lakókat. A honfoglalás után,  1019-ben  új bazilika és rendház épült a Várszigeten. Az Árpád-kori központ virágkora a XI. század végére esett, amikor a monostort és templomát átépítették. A település jelentősége, végvára okán egészen Kanizsa török alóli felszabadulásáig tartott, bár erre az időre a falu teljesen elnéptelenedett, a végvárat pedig 1702-ben császári parancsra felrobbantották. Az új bencés rendházat már nem is itt, hanem Zalaapátiban építették meg, viszont a falu lassan újból benépesült.A valamikori megyeközpontnak 1938-ban már létesítettek emlékművet, ezt azonban nem gondozták, vandálok tönkretették, léte feledésbe merült.   

A vársziget rendbetételét az indította el, hogy 1985-re a sziget mentén létrejött a Kis-Balaton első tározója, s emellett, Bulgária jelezte, hogy Cirill és Metód apostoloknak emlékművet szeretne állítani. 1985-ben döntött úgy Zala megye vezetése, hogy az emlékhelyet rendbe teszi.  

1950 óta folyamatosak a régészeti kutatások a térségben.   1998-ban készült el a vársziget régészeti-, környezetrendezési és építészeti programja. Az Árpád-kori alapokon felépült a Szent István kápolna, s bemutathatóvá tették a Szent Adorján Bazilika alapjait is. Ezt megelőzően felállították a Cirill-Metód emlékművet. Mára áll a szlovákok, az osztrákok és a szlovénok emlékműve is. Látogatható a Makovecz Imre tervezte Millenniumi Emléképület  az Életfával, melynek levelein az összes zalai település neve szerepel, s vendégeket fogad a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Kis-Balaton Háza is.

Nagy lépést terveznek az ortodox vallást gyakorlók is Cirill-Metód ügyben, hiszen kápolnát terveznek építeni a Várszigeten. A környéken sok orosz vásárolt ingatlant, több Moszkvában tanult magyarnak orosz a felesége, s nincs templomuk a környéken, még Kaposvárról is ellátogatnak ide Ha minden jól alakul, akkor Zalavár a védőszenteken alapuló európai zarándokutak egyik központja lehet  

 

 

 

 

 

nap képe
Káli-medence, Kopasz-hegy
legfrissebb újságunk
Nyugat-Balaton
Dél-Balaton
kapcsolat


Hargitai Beáta

cégvezető - főszerkesztő
hargita.bea@t-online.hu
Mobil: +3630/387-1819

Tel-Info Bt.
Ügyfélszolgálati iroda:
8360 Keszthely, Széchenyi u. 1-3.
Telefon: +3683/511-890

Helikon Info Kft.
Ügyfélszolgálati iroda:
8600 Siófok, Kele u. 5.
Telefon: +3684/317-922

Ügyfélszolgálati irodánk: 8360 Keszthely, Széchenyi u. 1-3.

Telefon: +3683/511-890 Mobil: +3620/9392-970
E-mail: molnar.andras@regio1.hu
© 2017 inforegio.hu Minden jog fenntartva.